2018 RAM NCFR Results - RAM National Circuit Finals Results

Follow us

2018 RAM NCFR Results

RAM National Circuit Finals Rodeo
Kissimmee, Fla., April 5-8

Total payoff: $758,112. 
All-around Cowboy: Ryle Smith from the California Circuit 
Bareback Riding 

First round: 1. Clayton Biglow, 86.5 points on Rafter G Rodeo’s Holy Grail, $6,254; 2. Tim O’Connell, 86, $4,738; 3. Shane O’Connell, 85, $3,412; 4. Jake Brown, 83.5, $2,274; 5. Tanner Phipps, 82, $1,327; 6. Mason Clements, 80.5, $948.

Second round: 1. Tim O’Connell, 87.5 points on Pete Carr Pro Rodeo’s Night Bells, $6,254; 2. Caleb Bennett, 86, $4,738; 3. Steven Peebles, 85.5, $3,412; 4. (tie) Mason Clements and Steven Dent, 84.5, $1,801 each; 6. (tie) Wyatt Denny and Devan Reilly, 82.5, $474 each.

Average: 1. Tim O’Connell, 173 points on two head, $6,254; 2. Clayton Biglow, 167, $4,738; 3. Shane O’Connell, 167, $3,412; 4. Mason Clements, 165, $2,274; 5. Jake Brown, Texas, 164, $1,327; 6. Wyatt Denny 162, $948.

Semifinals: 1. Mason Clements, 85 points on Rafter G Rodeo’s Assault, $7,581; 2. Clayton Biglow, 84.5, $5,686; 3. (tie) J.R. Vezain and Tim O’Connell, 83, $2,843 each.

Finals: 1. (tie) Tim O’Connell, on Korkow Rodeo’s Onion Ring and Mason Clements, on Hi Lo ProRodeo’s Wilson Sanchez, 86 points, $6,634 each; 3. J.R. Vezain, 85.5, $3,791; 4. Clayton Biglow, 84, $1,895.

Steer Wrestling

First round: 1. Kyle Irwin, 3.6 seconds, $6,254; 2. Blake Mindemann, 3.7, $4,738; 3. Jacob Talley, 3.8, $3,412; 4. Billy Bugenig, 4.0, $2,274; 5. (tie) Fenton Nelson, Jacob Shofner and Justin Morehouse, 4.1, $758 each.

 Second round: 1. Chason Floyd, 3.4 seconds, $6,254; 2. Billy Bugenig, 3.5, $4,738; 3. (tie) Beau Clark and Bridger Chambers, 3.9, $2,843 each; 5. (tie) Jacob Talley and Stockton Graves, 4.1, $1,137 each.

Average: 1. Billy Bugenig, 7.5 seconds on two head, $6,254; 2. Kyle Irwin, 7.8, $4,738; 3. Jacob Talley, 7.9, $3,412; 4. Beau Clark, 8.2, $2,274; 5. Chason Floyd, 8.8, $1,327; 6. Bridger Chambers, 9.2, $948.

 Semifinals: 1. Bridger Chambers, 3.8 seconds, $7,581; 2. Beau Clark, 3.9, $5,686; 3. Blake Mindemann, 4.0, $3,791; 4. Chason Floyd, 4.8, $1,895.

Finals: 1. Chason Floyd, 4.2 seconds, $7,581; 2. Bridger Chambers, 4.3, $5,686; 3. Blake Mindemann, 5.2, $3,791; no other qualified runs.

Team Roping

First round: 1. Cody Tew/Matt Robertson, 5.7 seconds, $6,254 each; 2. (tie) Rob Toth/Shawn Quinn, Dustin Bird/Chase Tryan and Adam Rose/J.W. Beck, 5.8, $3,475 each; 5. (tie) Thad Ward/Olin Pulham and Logan Olson/Matt Kasner, 6.2, $1,137 each.

 Second round: 1. Blake Teixeira/Kyle Lockett, 4.4 seconds, $6,254 each; 2. Keven Daniel/Brad Culpepper, 4.6, $4,738; 3. Zane Barnson/Cole Wilson, 4.8, $3,412; 4. Jesse Stipes/Jake Smith, 5.4, $2,274; 5. Ty Blasingame/Trey Yates, 5.6, $1,327; 6. Tanner Baldwin/Cory Petska, 5.7, $948.

Average: 1. Thad Ward/Olin Pulham, 12.6 seconds on two head, $6,254; 2. Logan Olson/Matt Kasner, 12.7, $4,738; 3. Andrew Ward/Reagan Ward, 13.3, $3,412; 4. Clay Smith/Paul Eaves, 13.5, $2,274; 5. Ty Blasingame/Trey Yates, 15.5, $1,327; 6. Jesse Stipes/Jake Smith, 15.8, $948.

 Semifinals: 1. Logan Olson/Matt Kasner, 5.4 seconds, $7,581 each; 2. (tie) Clay Smith/Paul Eaves and Andrew Ward/Reagan Ward, 6.2, $4,738 each; 4. Thad Ward/Olin Pulham, 6.4, $1,895.

Finals: 1. (tie) Andrew Ward/Reagan Ward and Logan Olson/Matt Kastner, 5.4 seconds, $6,634; 3. Clay Smith/Paul Eaves, 14.2, $3,791; no other qualified runs.

Saddle Bronc Riding

First round: 1. Wade Sundell, 87.5 points on Harry Vold Rodeo’s Moon Valley, $6,254; 2. (tie) Joey Sonnier and Brody Cress, 84, $4,075 each; 4. Ryder Wright, 83.5, $2,274; 5. Jake Wright, 81.5, $1,327; 6. (tie) Ricky Warren and Jacobs Crawley, 80.5, $474 each.

 Second round: 1. Jacobs Crawley, 84.5 points on Hi Lo ProRodeo’s First Class, $6,254; 2. JJ Elshere, 84, $4,738; 3. (tie) Isaac Diaz and Joey Sonnier, 83, $2,843 each; 5. Taos Muncy, 82.5, $1,327; 6. (tie) Wade Sundell and Logan Allen, 77, $474 each.

Average: 1. Joey Sonnier III, 167 points on two head, $6,254:2. Jacobs Crawley, 165, $4,738; 3. Wade Sundell, 164, $3,412; 4. Taos Muncy, 162, $2,274; 5. Isaac Diaz, 161, $1,327; 6. JJ Elshere, Hereford, S.D., 159, $948.

Semifinals: 1. J.J. Elshere, 86 points on Korkow Rodeo’s Meat Cracker, 7,581; 2. Brody Cress, 84, $5,686; Isaac Diaz, 83.5, $3,791; 4. Wade Sundell, 80.5, $1,895.

Finals: 1. (tie) Wade Sundell, on Rafter G Rodeo’s Low Bucks and Isaac Diaz, on Dakota Rodeo’s Bartender, 86 points, $6,634 each; 3. (tie) Brody Cress and J.J. Elshere, 84, $2,843 each.

Tie-Down Roping

First round: 1. Seth Hall, 8.2 seconds, $6,254; 2. Rhen Richard, 8.3, $4,738; 3. Sterling Smith, 8.8, $3,412; 4. (tie) Trey Young and Tyson Durfey, 8.9, $1,801 each; 6. J.R. Myers, 9.4, $948.

 Second round: 1. Ryan Jarrett, 7.6 seconds, $6,254; 2. Jake Pratt, 7.7, $4,738; 3. Reno Gonzales, 8.0, $3,412; 4. Matt Shiozawa, 8.3, $2,274; 5. Tuf Cooper, 8.5, $1,327; 6. (tie) Darnell Johnson and Seth Hall, 8.7, $474 each.

Average: 1. Seth Hall, 16.9 seconds on two head, $6,254; 2. Tyson Durfey, 17.7, $4,738; 3. Tuf Cooper, 18.0, $3,412; 4. Sterling Smith, 18.8, $2,274; 5. (tie) Trey Young and Matt Shiozawa, 19.6, $1,137 each.

 Semifinals: 1. Ryle Smith, 7.6 seconds, $7,581; 2. Tuf Cooper, 7.7, $5,686; 3. Tyson Durfey, 7.8, $3,791; 4. Trey Young, 8.4, $1,895.

 Finals: : 1. Tuf Cooper, 7.0 seconds, $7,581; 2. Tyson Durfey, 9.3, $5,686; 3. Trey Young, 10.1, $3,791; 4. Ryle Smith, 18.9, $1,895.

Barrel Racing

First round: 1. Shelly Anzick, 15.45 seconds, $6,254; 2. Teri Bangart, 15.53, $4,738; 3. Taci Bettis, 15.62, $3,412; 4. Jessica Routier, 15.72, $2,274; 5. Lori Todd, 15.75, $1,327; 6. Carley Richardson, 15.78, $948.

Second round: 1. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.46 seconds, $6,254; 2. Christina Mulford, 15.54, $4,738; 3. Alexis Baratka, 15.60, $3,412; 4. Shelly Anzick, 15.63, $2,274; 5. Jessica Routier, 15.65, $1,327; 6. Teri Bangart, 15.69, $948.

Average: 1. Shelly Anzick, 31.08 seconds on two runs, $6,254; 2. Teri Bangart, 31.22, $4,738; 3. Taci Bettis, 31.33, $3,412; 4. Jessica Routier, 31.37, $2,274; 5. Alexis Baratka, 31.48, $1,327; 6. Brittany Pozzi Tonozzi, 31.52, $948.

Semifinals: 1. Nikki Hansen, 15.48 seconds, $7,581; 2. Taci Bettis, 15.60, $5,686; 3. Jessica Routier, 15.68, $3,791; 4. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.81, $1,895.

 Finals: 1. Taci Bettis, 15.34 seconds, $7,581; 2. Jessica Routier, 15.44, $5,686; 3. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.56, $3,791; 4. Nikki Hansen, 15.85, $1,895.

Bull Riding

First round: 1. Sage Kimzey, 89 points on Lancaster & Jones Pro Rodeo’s Black Hammer, $6,444; 2. Aaron Williams, 82.5, $4,928; 3. Chase Dougherty, 81.5, $3,601; 4. Jeff Bertus, 78, $2,464; 5. Mike Adams, 68, $1,516; no other qualified rides.

Second round: 1. Parker Breding, 90.5 points on Hi Lo ProRodeo’s 20 To Life, $6,254; 2. Aaron Williams, 88, $4,738; 3. (tie) Sage Kimzey and Brady Portenier, 87, $2,843 each; 5. Lon Danley, 81, $1,327; 6. Daylon Swearingen, 79, $948.

Average: 1. Sage Kimzey, 176 points on two head, $6,254; 2. Aaron Williams, $4,738; 3. Parker Breding, 90 on one, $3,412; 4. Brady Portenier, 87, $2,274; 5. Chase Dougherty, 81, $1,327; 6. Lon Danley, 81, $948.

Semifinals: *1. Parker Breding, 90 points on Rafter H Rodeo’s Nose Bender, $10,424; 2. Sage Kimzey, 84, $8,529; no other qualified rides.

Finals:*1. (tie) Parker Breding, Brookman Rodeo’s Chicken Dance and Brady Portenier, on Pete Carr Pro Rodeo’s Jay Z, 83.5 points, $9,477 each; no other qualified rides.

*(all totals include ground money).

Contract Personnel

Stock contractors: Andrews Rodeo, Dakota Rodeo, Barnes PRCA Rodeo, Brookman Rodeo, Big Rafter Rodeo, Cowtown Rodeo, Hi Lo ProRodeo Company, Five Star Rodeo, Harry Vold Rodeo, Korkow Rodeos, Rafter G Rodeo, Hi Lo ProRodeo, Rafter H Rodeo Livestock, Silver Spurs Club, Pickett Rodeo, Pete Carr’s Classic Pro Rodeo, 4L & Diamond S Rodeo, Pete Carr Pro Rodeo, Lancaster & Jones Pro Rodeo, Universal Pro Rodeos, Painted Pony Championship Rodeo and United Pro Rodeo. 

Rodeo secretary: Becky Martindale.

Timers: DeeDee Dickinson and Jennie Murray.

Announcers: Roger Mooney and Wayne Brooks.

Specialty Act: J.J. Harrison.

Bullfighters: Brandon Loden and Clay Heger.

Clown/barrelman: J.J. Harrison.

Flankmen: Travis Adams, Marty Barnes, Danny Reagan and Chad Cometti.

Chute bosses: John Gwatney, Gerry Byrn Jr. and Dustin Murray.

Pickup men: Shandon Stalls and Will O’Connell. 

Photographers: Kent Soule and Billie-Jean Duff.

Music director: Benje Bendele.

SPONSORED COUNTDOWN 2 Days 0 Hours 16 Minutes 49 Seconds to the RAM NCFR!
BUY TICKETS

NATIONAL SPONSORS

Montana Silversmiths Logo - RAM National Circuit Finals Rodeo
Polaris Ranger Logo - RAM National Circuit Finals Rodeo
Justin Boots Logo - RAM National Circuit Finals Rodeo

GOLD BUCKLE SPONSORS

SILVER BUCKLE SPONSORS

BRONZE BUCKLE SPONSORS

CATTLE DRIVE SPONSORS

HOTEL SPONSORS

OTHER SPONSORS

THE OFFICIAL TICKETING PARTNER FOR LOCAL ATTRACTIONS

CONTESTANT AUTOGRAPH SHEETS

CONTESTANT AUTOGRAPH TABLES

DANCE CAM & KISS CAM PARTNER